Povrchové úpravy výrobků

09.03.2022

Výrobek, před použitím vhodné konečné povrchové úpravy, očistím od okují, které vznikají při tepelném tváření železa vlivem atmosferického kyslíku. Po odstrnění okují výrobek odmastím. Přemístím výkovek z kovárny do čisté místnosti, kde výrobky natírám.

Používám především 4 druhy povrchových úprav:

1) Kovářská čerň

Již několikátý rok používám barvu Alkyton - kovářská černá. Je to, dle mých zkušeností, kvalitní, dlouhotrvající barva, se skvělým barevným krytím. Prodává se v několika objemech.

Barva je stálá jak v interiéru tak v exteriéru a zvládne i vlhké prostředí jako je v koupelně nebo v kuchyni. Životnost barvy odhaduji na 5 let v exteriéru. Ve vnitřních prostorách mi ještě nic, natřené barvou, nezrezlo.

V případě, že si vyberete výrobek z mé nabídky v provedení kovářská čerň, projde fází odstranění okují, odmaštění, osušení. Poté jej třikrát až čtyřikrát natřu právě barvou Alkyton. Přetírat první a další vrstvy je možné po 16 hodinách. Proces nejde urychlit.

2) Kovářská čerň + stříbrná patina

Výrobek po posledním nátěru kovářskou barvou lehce přetřu stříbrnou patinou. Je to jemná práce. Výrobek je téměř ihned suchý. Tato povrchová úprava neprodlouží čas, který je potřeba k finální povrchové úpravě ve srozvnání s předchozím popisem.

3) Bezbarvý matný lak

K této úpravě používám bezbarvý matný lak ve spreji. Třikrát až čtyřikrát vyčištěné a odmaštěné výkovky nalakuji. Lak schne rychleji. Na výkovcích vynikne barva železa jeho struktura.

Nedoporučuji tuto povrchovou úpravu do exteriéru či do míst s vysokou vlhkostí ( koupelna, kuchyň). Životnost laku není tak vysoká jako u předchozí barvy.

4) Žárový zinek + barva

Na ploty, mříže, zábradlí, držáky na truhlíky a na další výkovky, které jsou vystavovány vnějším nepříznivým vlivům, jako je déšť a mráz, doporučuji ošetřit výrobek žárovým zinkem a poté jej natřít barvou.

Životnost žárového zinku se odhaduje na 50 let. Investice do žárového zinkování se u plotu či mříže opravdu vyplatí. Cena výrobků se při této úpravě zvýší. O kolik, záleží na tvaru a hmotnosti výrobku.