Jak vybrat konzole na police?

03.02.2021

Zařizujete dům či byt? Potřebujete pevné a do interiéru vhodné police? Pojďme si říct, na co bychom měli myslet při výběru konzol.

Materiál

Podle toho do jakého stylu je laděn váš interiér můžete zvolit materiál na konzole. Nejvhodnější je kov nebo dřevo.

Nosnost

Nosnost polic souvisí s tvarem a použitým materiálem na konzoli. U nosnosti je třeba myslet na hmotnost samotné police a na to co budeme na polici dávat. Jinou pevnost potřebujeme u police do knihovny a jinou na odložení klíčů v předsíní.

S nosností souvisí i to zda vybíráte konzoly se vzpěrou nebo bez ní. Vzpěra zajistí pevnost, jak samotné konzole tak i zvyšuje možnou váhu, kterou celá police unese.

Návrh kované konzole
Návrh kované konzole

Rozměr

V prvé řadě je nutné vědět jak hluboká police bude. Konzole by neměla přesahovat přes desku police. Při hloubce police například 30 cm, volil bych rozměr konzole u police 25 cm. Rozměr u zdi je důležitý ke správnému upevnění do zdi a pro správnou nosnost celé police.

Při délce police myslete na to kolik konzol budete potřebovat. Na metrovou poličku stačí dvě konzole, na dvoumetrovou už alespoň tři.

Barva

V současné době není problém s žádnou barvou ať na kov či dřevo. Volte barvu která se hodí do vašeho interiéru. Je dobré zohlednit také k jakému materiálu se hodí jaká barva.

Upevnění do zdi

Myslete na to jakou strukturu, (z jakého materiálu), je zeď do které budete konzole montovat. Použít můžete klasické hnoždinky nebo například chemickou kotvu. Možností je mnoho, ale to je na další článek.